piątek, 29 kwietnia 2016

Samobójca 013 – Cai Lun

samobójcy

Kraj: Chiny

Kim był: urzędnik
Lata życia: 50 – 121
Wiek: 71 lat
Sposób samobójstwa: zażycie trucizny
Przyczyna samobójstwa: uniknięcie hańby

 

    Chiński urzędnik i wynalazca metody masowej produkcji papieru nadającego się do celów piśmienniczych. 


 
    Cai Lun był urzędnikiem na dworze cesarza He za panowania Wschodniej Dynastii Han. Po awansie na stanowisko ministra w 89 r. rozpoczął badania nad technologią produkcji papieru. W 105 r. przedstawił cesarzowi swój wynalazek – papier, wyprodukowany z kory drzewnej, resztek konopi, szmat, bambusa oraz starych sieci rybackich. Władca wynagrodził go złotem i tytułem arystokratycznym.

    Obsypany zaszczytami i bogactwem Cai Lun zaczął prowadzić wystawne życie i zaplątał się w intrygi dworskie, w których wyniku jego imię zostało zniesławione. W 121 r., po wstąpieniu na tron nowego cesarza, otrzymał rozkaz stawienia się w więzieniu w celu odbycia kary. Aby uniknąć hańby, Cai Lun odebrał sobie życie, wypijając truciznę.

Źródło: Wikipedia
< Poprzedni           Następny >


 Przejdź do zakładki "Galeria samobójców".





Polecane materiały (książki, e-booki i audio-booki):

środa, 27 kwietnia 2016

Samobójca 012 – Bob Craig

samobójcy

Kraj: Australia
Kim był: rugbysta
Lata życia: 1881 – 1935
Wiek: 54 lata
Sposób samobójstwa:
Przyczyna samobójstwa: załamanie nerwowe
    Australijski rugbysta, olimpijczyk, zdobywca złotego medalu w turnieju rugby union na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1908 roku w Londynie.




 
    W młodości uprawiał pływanie, a także zdobył mistrzostwo stanu w piłce wodnej i nożnej, później zwrócił swoją uwagę ku rugby. W sezonach 1915–1919 czterokrotnie zdobył mistrzostwo ligi, a w latach 1910–1911 został wybrany do reprezentacji stanu, w której rozegrał 2 spotkania.

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Samobójca 011 – Arthur Edmund Carewe

samobójcy

Kraj: USA

Kim był: aktor
Lata życia: ? – 1937
Wiek:
Sposób samobójstwa: strzał w głowę
Przyczyna samobójstwa:


Amerykańsko-ormiański aktor filmowy. Jego aktywność zawodowa przypadała na epokę kina niemego i wczesnych lat epoki kina dźwiękowego.



 
    Urodził się jako Hovsep Hovsepian w Trabzon w zamożnej ormiańskiej rodzinie na terenie ówczesnego Imperium osmańskiego. Jego ojciec zmarł w 1882 roku. Po śmierci ojca rodzina musiała emigrować z kraju w związku z masakrą Ormian, do jakiej doszło na terenie imperium. Ostatecznie, wraz z braćmi i matką, osiedlili się w USA. Tam założyli firmę zajmującą się sprzedażą dywanów i mebli.

piątek, 22 kwietnia 2016

Samobójca 010 – Josef Bublík

samobójcy

Kraj: Czechy
Kim był: żołnierz
Lata życia: 1920 – 1942
Wiek: 22 lata
Sposób samobójstwa:
Przyczyna samobójstwa: osaczenie

Czeski spadochroniarz, uczestnik operacja Bioscop.




     Po maturze w 1939 chciał studiować prawo, ale uczelnie wyższe zostały zamknięte przez okupanta. Wraz z kuzynem i dwoma kolegami wyruszył 28 grudnia 1939 na Węgry i poprzez Belgrad udał się do Bejrutu a stamtąd statkiem do Francji. Tam wstąpił do armii czechosłowackiej stacjonującej w Agde. Został przydzielony do 2. pułku piechoty i po czterech miesiącach został awansowany na starszego szeregowego. Wziął udział w walkach z Niemcami, a po upadku Francji został ewakuowany do Anglii. Na ochotnika zgłosił się do sekcji do zadań specjalnych w ojczyźnie i został skierowany na szkolenie do Szkocji. Miesiąc później odbył tygodniowy kurs spadochronowy i został skierowany do oddziału Bioscop.

środa, 20 kwietnia 2016

Samobójca 009 – Eugenia Bosz

samobójcy

Kraj: Rosja
Kim była: działaczka partyjna i państwowa
Lata życia: 1879 – 1925
Wiek: 46 lat
Sposób samobójstwa:
Przyczyna samobójstwa: nieuleczalna choroba



Radziecka działaczka partyjna i państwowa.




    Córka niemieckich kolonistów. W wieku 16 lat wyszła za mąż za właściciela wytwórni powozów Petera Bosza (Boscha).

    W 1901 wstąpiła do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji związanej z frakcją bolszewików. W latach 1911-1912 była sekretarzem komitetu SDPRR(b) w Kijowie. Wiosną 1912 została aresztowana i skazana na zesłanie do guberni irkuckiej. W 1914 uciekła za granicę, powróciła do Kijowa po wybuchu rewolucji lutowej i obaleniu caratu w marcu 1917.

    W grudniu 1917 w demokratycznych wyborach została wybrana na deputowanego do Konstytuanty Rosji z okręgu Czernihów z listy partii bolszewików. W grudniu 1917 weszła w skład bolszewickiego rządu Ukrainy – Sekretariatu Ludowego, w którym sprawowała funkcję sekretarza spraw wewnętrznych, dowodziła również bolszewickimi oddziałami na Ukrainie.

    W czasie nieuleczalnej choroby popełniła samobójstwo.

Źródło: Wikipedia
< Poprzedni           Następny >


Przejdź do zakładki "Galeria samobójców".





Polecane materiały (książki, e-booki i audio-booki):

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Samobójca 008 – Charles Eldon Brady


Kraj: USA
Kim był: astronauta
Lata życia: 1951 – 2006
Wiek: 55 lat
Sposób samobójstwa:
Przyczyna samobójstwa: długotrwała choroba



Amerykański astronauta, doktor nauk medycznych, komandor United States Navy.




    W latach 1971–1975 studiował medycynę na Duke University w Durham, gdzie uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Trzy lata później był lekarzem sportowym na kilku amerykańskich uniwersytetów. Jednocześnie prowadził praktykę prywatną.

    W roku 1986 wstąpił do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, gdzie przeszedł szkolenie lotniczego oficera medycznego w Instytucie Medycyny Lotniczej zlokalizowanym w bazie Pensacola na Florydzie. W czerwcu został skierowany na lotniskowiec USS „Ranger”, na którym służył przydzielony do 145. eskadry szturmowej i 131. eskadry przeciwdziałania elektronicznego.

    W ostatnim okresie działalności zawodowej obejmował stanowisko profesora w Centrum Medycznym Uniwersytetu Teksasu w San Antonio.

    31 marca 1992 r. został członkiem 14. grupy astronautów NASA i 7 lipca 1995 na pokładzie wahadłowca Columbia uczestniczył w locie kosmicznym STS-78.

piątek, 15 kwietnia 2016

Samobójca 007 – Ludwig Boltzmann

samobójcy

Kraj: Austria
Kim był: fizyk
Lata życia: 1844 – 1906
Wiek: 62 lata
Sposób samobójstwa: powieszenie
Przyczyna samobójstwa: depresja

     Austriacki fizyk. Autor podstawowych prac z kinetycznej teorii gazów.




      Urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Studiował fizykę na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 1869 roku Boltzmann otrzymał posadę profesora fizyki na Uniwersytecie w Grazu. Był ponadto profesorem na Uniwersytetach w Wiedniu, Monachium i Lipsku. Żywo interesował się także filozofią, prowadził nawet wykłady z filozofii, które cieszyły się ogromną popularnością wśród studentów.

    Prace Boltzmanna nie były akceptowane przez ówczesne środowisko fizyków. Był obrońcą teorii atomistycznej budowy materii, która była na przełomie XIX i XX wieku mocno krytykowana.

środa, 13 kwietnia 2016

Samobójca 006 – Muhammad Abd al-Hakim Amir

samobójcy
Kraj: Egipt
Kim był: polityk, wojskowy
Lata życia: 1919 – 1967
Wiek: 48 lat
Sposób samobójstwa:
Przyczyna samobójstwa: polityka
 

    Egipski wojskowy, działacz ruchu Wolnych Oficerów. W latach 1953-1967 głównodowodzący armią egipską. 



  Pochodził z rodziny zamożnych właścicieli ziemskich. Ukończył egipską Akademię Wojskową.

    Należał do najważniejszych członków stowarzyszenia Wolnych Oficerów. Wziął udział w przewrocie wojskowym 23 lipca 1952, który odsunął od władzy króla Faruka I – zasiadł wtedy w Radzie Rewolucyjnych Dowódców. Po sierpniu 1952, gdy wpływy w radzie stracili zwolennicy komunistów, stał się jedną z najbardziej wpływowych osób w państwie.

    Po utworzeniu przez Egipt i Syrię Zjednoczonej Republiki Arabskiej został delegowany przez Nasera do nadzorowania władz syryjskich (Północnej Prowincji). Zahamował postępy reformy rolnej, która zaczęła być w Syrii wdrażana w 1958 na wzór egipski, aby zyskać popularność wśród syryjskich kupców i właścicieli ziemskich. Szybko więc stał się w Syrii wyjątkowo niepopularny.

    Dowodził armią egipską w czasie kryzysu sueskiego oraz egipskimi siłami interwencyjnymi w Jemenie Północnym. W lipcu 1963 został pierwszym z siedmiu wiceprezydentów Egiptu przy prezydencie Naserze. Pełnił także funkcje przewodniczącego Naczelnego Komitetu Gospodarczego, Komitetu Likwidacji Feudalizmu, Komitetu Wielkiej Tamy, Komitetu Śledczego ds. korupcji w administracji państwowej oraz Federacji Piłki Nożnej. W 1964 otrzymał medal Bohatera Związku Radzieckiego.

poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Samobójca 005 – Abdülaziz


samobójcy

Kraj: Turcja
Kim był: sułtan
Lata życia: 1830 – 1876
Wiek: 46 lat
Sposób samobójstwa:
Przyczyna samobójstwa:


Sułtan osmański w latach 1861–1876.





    Abdülaziz rozpoczął rządy w państwie Osmanów 25 czerwca 1861 po śmierci swojego brata Abdülmecida I. Podobnie jak brata, cechowało go głębokie zafascynowanie osiągnięciami Zachodu. Doszedł jednak szybko do przekonania, że jego ortodoksyjne przekonania religijne stają na drodze polityce modernizacji. Pomimo to zdecydował się na kontynuowanie rozpoczętych przez brata reform. Za jego rządów zaczęto rozwijać szkolnictwo powszechne, założono nowy uniwersytet oraz ogłoszone pierwszy osmański kodeks prawa cywilnego.

    Abdülaziz był pierwszym sułtanem osmańskim, który odbył podróż poza granicę swojego kraju. Odwiedził Wielką Brytanię i Francję, starając się zacieśnić więzy łączące Osmanów z zachodnimi mocarstwami. Jednakże w 1871 zmarli czołowi ministrowie sułtana, czuwający nad wprowadzaniem w życie programu reform. W tym samym roku Francja, główny sojusznik Osmanów, poniosła upokarzającą klęskę w wojnie z Prusami, co podkopało także międzynarodową pozycję Abdülaziza. W jego kraju ciągle dochodziło do lokalnych buntów. 

czwartek, 7 kwietnia 2016

Samobójca 004 – Alan Turing

samobójcy

Kraj: Wielka Brytania

Kim był: matematyk i kryptolog
Lata życia: 1912 – 1954
Wiek: 42 lata
Sposób samobójstwa:
Przyczyna samobójstwa:
 

    Angielski matematyk, kryptolog i jeden z twórców informatyki.




    Od samego początku nauki szkolnej wykazywał duże zdolności w dziedzinie nauk ścisłych, jednak źle się czuł w szkole.

    Uczęszczając do Sherborne School, odkrył swoją orientację homoseksualną, wówczas też zakochał się w Christopherze Morcomie. Ten jednak zmarł niedługo później – 13 lutego 1930. Po śmierci Morcoma Turing zaczął jeszcze ciężej pracować, aż w 1931 uzyskał stypendium naukowe na King’s College w Cambridge.

    Przebywając w Cambridge, napisał swoją najważniejszą pracę matematyczną pt. „O liczbach obliczalnych”. To właśnie w niej wprowadził abstrakcyjną maszynę, która była w stanie wykonywać zaprogramowaną matematyczną operację, czyli algorytm. W swojej pracy opisał wiele takich maszyn, które uzyskały wspólne miano maszyn Turinga.

    W tej samej pracy Turing przedstawił schemat pierwszego komputera przygotowany na podstawie prac Charlesa Babbage'a i jego projekt maszyny różnicowej nr 2. Był to projekt, którego realizacja wykraczała poza możliwości ówczesnej techniki, jednakże z inżynierskiego punktu widzenia był prawidłowy. Dzięki pracy „O liczbach obliczalnych” w wieku 26 lat Turing został uznany za jednego z najwybitniejszych matematyków świata.

środa, 6 kwietnia 2016

Samobójca 003 – Alan Rotherham

samobójcy

Kraj: Wielka Brytania

Kim był: zawodnik rugby
Lata życia: 1862 – 1898
Wiek: 36 lat
Sposób samobójstwa: strzał z broni palnej
Przyczyna samobójstwa:
 

Angielski rugbysta, reprezentant kraju, jeden z innowatorów gry formacji ataku wczesnego okresu rozwoju tego sportu, prawnik.




    Był jednym z pięciorga dzieci Johna Rotherhama i jego żony Margaret. od 1881 roku studiował prawo w Balliol College wchodzącym w skład Oxford University. Mimo iż nie pochodził ze szkoły grającej w rugby, już w kolejnym roku trafił do uczelnianej drużyny. W ciągu trzech lat grania w Oksfordzie zrewolucjonizował podejście do gry formacji ataku. Zamiast chaotycznego przekazywania piłki z formacji młyna do ataku charakteryzującego wcześniejsze lata, wprowadził systematyczność i schematy zagrywek, przez co stał się ogniwem łączącym obie te formacje. Choć nie był pierwszym zawodnikiem stawiającym przede wszystkim na grę ręką, udoskonalił tę technikę i taktykę kładąc nacisk na podania między graczami. Spowodowało to, iż gra stała się bardziej otwarta, co miało również wpływ na atrakcyjność i widowiskowość meczów.

poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Samobójca 002 – Adolf Opálka


samobójcy

Kraj: Czechy
Kim był: Żołnierz
Lata życia: 1915 – 1942
Wiek: 27 lat
Sposób samobójstwa: strzał z pistoletu
Przyczyna samobójstwa: osaczenie


Czeski spadochroniarz, dowódca operacji Out Distance.



    
    Jego ojciec Viktor Jarolím był młynarzem. Adolf nosił nazwisko swojej matki, która zostawiła syna pod opieką swoich rodziców i wyszła za mąż za kowala z pobliskiej miejscowości. Adolfa wychowywali więc dziadkowie a po ich śmierci siostra matki, która pozostała niezamężna.

    W październiku 1936 rozpoczął służbę wojskową w pułku piechoty w Brnie i ukończył szkołę dla kandydatów na oficerów. W 1937 roku został przyjęty do Akademii Wojskowej w Hranicach. W tym samym roku w stopniu porucznika piechoty został przydzielony do 2 pułku górskiego w Rużomberku, gdzie przeszedł mobilizację. 1 lutego 1938 został awansowany na stopień podporucznika.

    19 września 1941 odbył szkolenie w Szkocji a w październiku – kurs spadochroniarski w bazie Ringway. Wkrótce potem otrzymał przydział jako dowódca operacji Out Distance. 25 października 1941 awansował do stopnia porucznika.

sobota, 2 kwietnia 2016

Samobójca 001 – Abd al-Muhsin as-Sadun

samobójcy
Abd al-Muhsin as-Sadun

Kraj: Irak
Kim był: polityk
Lata życia: 1879 – 1929
Wiek: 50 lat
Sposób samobójstwa:
Przyczyna samobójstwa: problemy polityczne i osobiste


    Czterokrotny premier Iraku w latach 1922-1923, 1925-1926, 1928-1929 i w 1929.

    
    
    Pochodził z wpływowej rodziny wywodzącej się z Hidżazu, w przeszłości przewodzącej konfederacji plemiennej al-Muntafik znad dolnego Eufratu.

    Ukończył Akademię Wojskową w Stambule, po czym został mianowany adiutantem sułtana Abdülhamida II. Był członkiem Komitetu Jedności i Postępu i wziął udział w rewolucji młodotureckiej. W 1908 odszedł z wojska i rozpoczął działalność polityczną. Przez dziesięć lat był deputowanym do parlamentu Imperium Osmańskiego. Po I wojnie światowej wrócił do Iraku, by zająć się zarządzaniem majątkiem rodziny.

piątek, 1 kwietnia 2016

Wiersze Roberta


***
O nic już nie proszę
i niczego się nie spodziewam.
Jestem gotów umrzeć w każdej chwili,
a nawet wyjść śmierci na przeciw.
Gdyby nie strach przed wiecznym potępieniem
pewnie już bym to zrobił.

Nic mnie tu nie trzyma,
nic nie nęci ku sobie.
Gotów jestem umrzeć choćby dziś...






***
A gdyby tak umrzeć dziś?
Z marszu wkroczyć w nieznane?
Bez zastanowienia pchnąć ku sobie śmierć,
do stołu zasiąść ostatni raz,
bez pożegnania opuścić świat?






***

Spowiadam się, że bardzo chcę zabić,
że o niczym innym już nie myślę,
że tylko czekam, by zerwać łodygi
upadłych dusz.

Plany zbrodnicze na powiekach rozkładam,
nasycam nimi wzrok
do zguby wiodąc się bezwiednie.

W odpowiedzi na świat umieram coraz bardziej,
szaleństwo powstrzymując osamotniony
i tak ciężko zrobić ten krok,
gdy niewinność ufna w tęsknocie
otumaniona została w modlitwie.



Pozytywne myślenie jako skuteczna technika


pozytywne myślenie  Technika pozytywnego myślenia


    Technika pozytywnego myślenia to bodaj najlepsza metoda pierwszego okresu zmiany swojego życia, która uzupełniona o inne metody przygotuje nas do bardziej zaawansowanych działań. Nie jest ona trudna, ale kiedy jesteśmy rozłożeni na łopatki przez negatywną energię, z początku kosztuje nas dużo samozaparcia.



      Ogólnie mówiąc, polega ona na negacji negatywnych myśli i zamianie ich na pozytywne. Jeżeli powstaje w nas myśl, że nie chce się nam np. żyć, poprzez rozum zmieniamy tę wypowiedź i mówimy sobie: „właśnie, że chce mi się żyć”. Kiedy pojawi się myśl „jestem do niczego”, natychmiast zamieniamy ją na „nie jestem do niczego”. Każdą taką myśl o negatywnym zabarwieniu, jak tylko się pojawi, od razu zamieniamy na jej pozytywne przeciwieństwo, nawet jeżeli to nieprawda. Nie przejmujmy się więc tym. Jeżeli pojawi się myśl „jestem nieszczęśliwy”, zamieńmy ją od razu na myśl „jestem szczęśliwy”. Nie analizujmy tego i nie udowadniajmy sobie, że to nieprawda. Jak wykazaliśmy w poprzednim punkcie na temat mózgu, nie w tym rzecz, co jest prawdą, tylko w tym, aby mózg uwierzył, że to prawda. Jeżeli w to uwierzy, będzie musiał zmodyfikować swoje działanie. Skoro mózg bez naszej woli generuje myśli negatywne, musimy to zmienić. Poprzez takie usilne poprawianie myślenia mózgu sprawiamy, że w końcu sam w to zaczyna wierzyć. Jego negatywne działanie jest obniżane, a nasze pozytywne odpowiedniki są wzmacniane. Mózg podda się w końcu temu, zmieniając swoje szablony myślenia. Później „obsługując” naszą świadomość sam już będzie używał tych nowych, poprawionych szablonów, bez naszego zaangażowania. Aby to osiągnąć należy spełnić trzy warunki:
  1. Dzień w dzień, za każdym dosłownie razem, jak tylko pojawi się w nas negatywna myśl, musimy ją zamienić na jej pozytywny odpowiednik. Nie stosujemy tu selekcji. Zamieniamy każdą myśl, nawet jeżeli w naszej ocenie to wierutna nieprawda.
  1. Nie wzmacniamy negatywnych myśli, nie dajemy się im rozwinąć, ani wciągnąć w dyskusję. Jak tylko pojawią się, zaraz je „bezkonfliktowo” blokujemy.
  1. Cała technika wymaga od nas matczynej miłości i cierpliwości. Tak, jak mama po raz setny wstrzymuje rękę dziecka i mówi delikatnie, że tak nie wolno, tak my blokujmy negatywne myśli ze spokojem i świętą cierpliwością.

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły