poniedziałek, 31 października 2016

Samobójca 041 – Billy Sanders

samobójcy

Kraj: Australia
Kim był: żużlowiec
Lata życia: 1955 – 1985
Wiek: 30 lat
Sposób samobójstwa: otrucie spalinami
Przyczyna samobójstwa:

    Australijski żużlowiec. Pięciokrotny finalista IMŚ na żużlu, Drużynowy Mistrz Świata, Wicemistrz Świata Par, sześciokrotny Indywidualny Mistrz Australii. 



    W 1985 r. popełnił samobójstwo, trując się spalinami samochodowymi we własnym garażu.


Źródło: Wikipedia

 < Poprzedni          Następny >


Przejdź do zakładki "Galeria samobójców".






Polecane materiały (książki, e-booki i audio-booki):

piątek, 28 października 2016

Samobójca 040 – Jan Palach

samobójcy

Kraj: Czechy
Kim był: student
Lata życia: 1948 – 1969
Wiek: 21 lat
Sposób samobójstwa: samospalenie
Przyczyna samobójstwa: protest

Student historii i ekonomii politycznej. 






W proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i powszechnej apatii czeskiego społeczeństwa 16 stycznia 1969 dokonał aktu samospalenia przed Muzeum Narodowym na placu Wacława w Pradze.

Zmarł 3 dni później w wyniku odniesionych poparzeń (85% ciała) w specjalistycznej klinice oparzeniowej przy ulicy Legère'a. W jego liście pożegnalnym czytamy: „Mój czyn ma sens, ale nikt nie powinien go naśladować. Studenci powinni zachować życie, aby spełnić jego cele, by mogli żywi wesprzeć walkę”.

25 stycznia wielotysięczna procesja pogrzebowa na cmentarz Olszański przerodziła się w wielki protest przeciwko okupacji. Owym wydarzeniom oddał hołd Jacek Kaczmarski w utworze zatytułowanym „Pochodnie”.

środa, 26 października 2016

Samobójca 039 – Billy Papke

samobójcy

Kraj: USA
Kim był: bokser
Lata życia: 1886 – 1936
Wiek: 50 lat
Sposób samobójstwa: strzał z pistoletu
Przyczyna samobójstwa: depresja


     Billy Papke, właściwie William Herman Papke, przydomek Illinois Thunderbolt – amerykański bokser niemieckiego pochodzenia, mistrz świata wagi średniej. 
 
Urodził się w Spring Valley w stanie Illinois w rodzinie emigrantów niemieckich. Od młodych lat pracował w tamtejszych kopalniach węgla, w wieku 19 lat zaczął uprawiać boks. Miał 174 cm wzrostu i był dość szczupły, miał jednak bardzo silny cios oraz świetną kondycję i odporność na uderzenia.

Karierę zawodową rozpoczął w 1906 r. serią zwycięstw, w większości przez nokaut. Na początku walczył tylko z lokalnymi rywalami, ale po pokonaniu najsilniejszego z nich Tony'ego Caponi otrzymał szansę na pokazanie się w pojedynku z szeroko znanym pięściarzem Bartem Conollym. 22 listopada 1907 roku w Chelsea Papke znokautował Conollyego w czwartej rundzie. Drzwi do szerokiej kariery stanęły przed nim otworem.

Walki z Ketchelem, mistrzem świata, przeszły do historii boksu i przyniosły wielką sławę Papkemu. Dalsza część jego kariery przebiegała pod znakiem wielu podróży po całym świecie i walk z najlepszymi ówczesnymi pięściarzami.

poniedziałek, 24 października 2016

Samobójca 038 – Germame Neway

samobójcy

Kraj: Etiopia
Kim był: gubernator prowincji
Lata życia: 1924 – 1960
Wiek: 36 lat
Sposób samobójstwa: broń palna
Przyczyna samobójstwa: osaczenie

    Główny inicjator i przywódca nieudanego zamachu stanu w grudniu 1960 przeciw władzy cesarza Haile Selassie I. 


 
Ukończył uniwersytet w Stanach Zjednoczonych. W 1954 powrócił do Etiopii i otrzymał urząd gubernatora obszaru prowincji Sidamo. Szybko jednak naraził się, gdy zaczął pobierać daniny w celu budowy szkół i uwłaszczał chłopów nieposiadających ziemi. Podejrzany o sympatyzowanie z komunizmem został wezwany przed oblicze cesarza, który przeniósł go na urząd gubernatora prowincji Dżidżigi.

13 grudnia 1960, gdy cesarz przebywał z wizytą w Brazylii, Germame wraz z grupą wysoko postawionych oficerów wojsk cesarskich dokonał próby obalenia ustroju monarchicznego w Etiopii. Próba zakończyła się fiaskiem. 20 grudnia Germame, jego brat Mengistu i kapitan Baye uciekli z Addis Abeby i skierowali się na południe do Kenii. Za ich schwytanie wyznaczono nagrodę wartą 5000 dolarów. Tydzień po zamachu zostali otoczeni przez grupę wieśniaków. Germame zastrzelił się, strzeliwszy przedtem do swoich towarzyszy (Baye zginął na miejscu, a Mengystu odniósł ciężkie rany).

Źródło: Wikipedia

 < Poprzedni          Następny >


Przejdź do zakładki "Galeria samobójców".







Polecane materiały (książki, e-booki i audio-booki):

piątek, 21 października 2016

Samobójca 037 – Jiří Mahen

samobójcy

Kraj: Czechy
Kim był: pisarz
Lata życia: 1882 – 1939
Wiek: 57 lat
Sposób samobójstwa:
Przyczyna samobójstwa: protest polityczny


 
    Czeski poeta, prozaik, dramaturg i publicysta, reżyser teatralny i wszechstronny działacz kulturalny, szczególnie zasłużony dla rozwoju czeskiego teatru.



 
Jiří Mahen, właściwie Antonín Vančura, urodził się w starej szlacheckiej rodzinie. Studiował lingwistykę, bohemistykę i germanistykę na Uniwersytecie Karola w Pradze.

W latach 1910-19 pracował jako dziennikarz dla jednej z przodujących gazet czeskich „Lidové noviny” w Brnie, gdzie osiedlił się na stałe. W 1920 r. został dyrektorem Biblioteki Miejskiej w tym mieście.

środa, 19 października 2016

Samobójca 036 – Eugene Marais

samobójcy

Kraj: RPA

Kim był: pisarz

Lata życia: 1871 – 1936

Wiek: 65 lat

Sposób samobójstwa:

Przyczyna samobójstwa:



Południowoafrykański pisarz, poeta i dziennikarz. 





    Pracował w piśmie „Land en Volk”, z czasem został jego redaktorem naczelnym i właścicielem. Publikowane przezeń kontrowersyjne artykuły relacjonujące przebieg obrad transwalskiego Volksraadu doprowadziły do usunięcia go z loży prasowej izby. Za krytykę polityki prezydenta Paulusa Krugera wytoczono mu proces o zdradę stanu, który zakończył się jego uniewinnieniem.

środa, 12 października 2016

Zmień siebie, a zmieni się świat wokół ciebie cz 2

<<-- Przejdź do początku artykułu

     Zło, podobnie jak słowo, kiedy zostanie przez nas wypuszczone, nie sposób już go cofnąć ani zatrzymać. Tak, jak głos odbija się od przeszkody i wraca do nas w postaci echa, tak samo każde zło wróci do nas po jakimś czasie, aby zażądać zapłaty, w postaci konsekwencji lub wyrzutów sumienia. My sami w tym czasie możemy być już inni, lepsi, jednak konsekwencje zła, jakie od nas do tej pory wychodziło będą jeszcze wracać przez dłuższy czas. Zmieniając więc swoje życie, trzeba o tym pamiętać i nie zrażać się tym, że po wielu miesiącach starań wciąż doświadcza nas w życiu zło. Sytuacja taka może trwać nawet kilka lat, w zależności od naszego aktualnego zaangażowania, oraz od tego zła, które było naszym udziałem wcześniej. 
 
     Naprawa swojego życia nie jest łatwym zadaniem, ale gra warta jest świeczki. Szybko też przekonamy się, jak wielką radością będzie dla nas każde kolejne, małe zwycięstwo, każda cecha lub zachowanie, które uda się nam w sobie zmienić lub poprawić. Odzyskana w ten sposób energia zwiększy naszą ogólną moc i siłę do dalszych zmian.

jak się zmienić






Polecane materiały (książki, e-booki i audio-booki):

czwartek, 6 października 2016

Zmień siebie, a zmieni się świat wokół ciebie cz 1

Nieustanne dążenie do dobra

musi w końcu spowodować

nadejście końca wszelkiej pokuty,

ponieważ kto pragnie dobra i dąży do dobra,

nie daje już nowej potrawy

dla powtarzającej się konieczności pokutowania.

W ten sposób nastaje oswobodzenie, wyzwolenie,

które jedyne pozwala wzlecieć ku Światłu.



(Abd-ru-shin,  W świetle Prawdy t.1)


jak się zmienić

     Jedna z podstawowych nauk zaczerpnięta z rozwoju duchowego człowieka, którą można zestawić z inną: „Chcesz zmienić swoje życie? Zmień najpierw siebie”. Trudno oczekiwać, aby spotkało nas w życiu coś dobrego, kiedy sami rozsiewamy wokół siebie zło. Jedna z prawd mówi: „Kto zło sieje, zło też będzie zbierał, a kto dobro - dobro będzie zbierał”. Potwierdzają to nasze spostrzeżenia i doświadczenia życiowe. Jeżeli uderzymy człowieka, nie możemy spodziewać się od niego uśmiechu. Spotka nas raczej z jego strony gniew i agresja. Zamiast patrzeć na niego z nienawiścią, uśmiechnijmy się do niego i życzmy mu miłego dnia. Czy odpowie nam pięścią? Nie. Zazwyczaj także się uśmiechnie i zrewanżuje podobnym życzeniem. W ten sposób budujemy swój świat. Kto rozsiewa wokół siebie zło, będzie żył w świecie zła, a kto obdarowuje świat dobrem, będzie także zbierał dobro ze świata.

     Uważamy, że życie wokół nas jest złe? Zastanówmy się więc, co my sami w nie wkładamy. Więcej dobra, czy więcej zła? Aby „pomóc” w obiektywnej ocenie samego siebie przedstawiamy kilka pytań, na które warto dać sobie szczerą odpowiedź. Jeżeli rozpoznajemy jakieś zachowanie w sobie, zaznaczmy je.

obrazki z tekstem

Zło rozsiewane przez nas:

- Krzyczymy na innych,
- Złościmy się na innych,
- Wyzywamy lub przeklinamy kogoś,
- Wyśmiewamy się z innych,
- Zazdrościmy komuś czegoś,
- Szkodzimy innym,
- Myślimy źle o innych,
- Patrzymy z nienawiścią na innych,
- Jesteśmy agresywni, aroganccy, zarozumiali, przemądrzali.


Dobro rozsiewane przez nas:

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły