środa, 13 kwietnia 2016

Samobójca 006 – Muhammad Abd al-Hakim Amir

samobójcy
Kraj: Egipt
Kim był: polityk, wojskowy
Lata życia: 1919 – 1967
Wiek: 48 lat
Sposób samobójstwa:
Przyczyna samobójstwa: polityka
 

    Egipski wojskowy, działacz ruchu Wolnych Oficerów. W latach 1953-1967 głównodowodzący armią egipską. 



  Pochodził z rodziny zamożnych właścicieli ziemskich. Ukończył egipską Akademię Wojskową.

    Należał do najważniejszych członków stowarzyszenia Wolnych Oficerów. Wziął udział w przewrocie wojskowym 23 lipca 1952, który odsunął od władzy króla Faruka I – zasiadł wtedy w Radzie Rewolucyjnych Dowódców. Po sierpniu 1952, gdy wpływy w radzie stracili zwolennicy komunistów, stał się jedną z najbardziej wpływowych osób w państwie.

    Po utworzeniu przez Egipt i Syrię Zjednoczonej Republiki Arabskiej został delegowany przez Nasera do nadzorowania władz syryjskich (Północnej Prowincji). Zahamował postępy reformy rolnej, która zaczęła być w Syrii wdrażana w 1958 na wzór egipski, aby zyskać popularność wśród syryjskich kupców i właścicieli ziemskich. Szybko więc stał się w Syrii wyjątkowo niepopularny.

    Dowodził armią egipską w czasie kryzysu sueskiego oraz egipskimi siłami interwencyjnymi w Jemenie Północnym. W lipcu 1963 został pierwszym z siedmiu wiceprezydentów Egiptu przy prezydencie Naserze. Pełnił także funkcje przewodniczącego Naczelnego Komitetu Gospodarczego, Komitetu Likwidacji Feudalizmu, Komitetu Wielkiej Tamy, Komitetu Śledczego ds. korupcji w administracji państwowej oraz Federacji Piłki Nożnej. W 1964 otrzymał medal Bohatera Związku Radzieckiego.

    W 1967 Amir przyczynił się (choć jest kwestią kontrowersyjną, w jakim stopniu) do przekonania prezydenta Nasera, że siły egipskie są przygotowane do wojny z Izraelem – wojna zakończyła się jednak całkowitą klęską Egiptu. 8 czerwca podał się do dymisji ze wszystkich piastowanych stanowisk.

     Prezydent Naser oskarżył go o organizowanie zamachu stanu i doprowadził do jego aresztowania razem z 50 bliskimi współpracownikami, w tym ministrami spraw wewnętrznych i obrony. W kolejnych latach obarczano go również winą za niepowodzenie egipskiej interwencji w Jemenie.

     14 września 1967 popełnił samobójstwo w więzieniu. Według jednej z wersji otrzymał on szansę honorowego odebrania sobie życia, zanim stanie przed sądem oskarżony o zdradę stanu.

Źródło: Wikipedia
< Poprzedni           Następny >


 Przejdź do zakładki "Galeria samobójców".





Polecane materiały (książki, e-booki i audio-booki):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły