czwartek, 7 kwietnia 2016

Samobójca 004 – Alan Turing

samobójcy

Kraj: Wielka Brytania

Kim był: matematyk i kryptolog
Lata życia: 1912 – 1954
Wiek: 42 lata
Sposób samobójstwa:
Przyczyna samobójstwa:
 

    Angielski matematyk, kryptolog i jeden z twórców informatyki.




    Od samego początku nauki szkolnej wykazywał duże zdolności w dziedzinie nauk ścisłych, jednak źle się czuł w szkole.

    Uczęszczając do Sherborne School, odkrył swoją orientację homoseksualną, wówczas też zakochał się w Christopherze Morcomie. Ten jednak zmarł niedługo później – 13 lutego 1930. Po śmierci Morcoma Turing zaczął jeszcze ciężej pracować, aż w 1931 uzyskał stypendium naukowe na King’s College w Cambridge.

    Przebywając w Cambridge, napisał swoją najważniejszą pracę matematyczną pt. „O liczbach obliczalnych”. To właśnie w niej wprowadził abstrakcyjną maszynę, która była w stanie wykonywać zaprogramowaną matematyczną operację, czyli algorytm. W swojej pracy opisał wiele takich maszyn, które uzyskały wspólne miano maszyn Turinga.

    W tej samej pracy Turing przedstawił schemat pierwszego komputera przygotowany na podstawie prac Charlesa Babbage'a i jego projekt maszyny różnicowej nr 2. Był to projekt, którego realizacja wykraczała poza możliwości ówczesnej techniki, jednakże z inżynierskiego punktu widzenia był prawidłowy. Dzięki pracy „O liczbach obliczalnych” w wieku 26 lat Turing został uznany za jednego z najwybitniejszych matematyków świata.

    W 1939 roku Rządowa Szkoła Kodów i Szyfrów zaproponowała Turingowi podjęcie pracy kryptoanalityka w Bletchley. Tam też matematyk (na przełomie 1939 i 1940 roku) zaprojektował tzw. bombę Turinga (częściowo w oparciu o prace polskich kryptoanalityków), urządzenie służące do łamania kodu Enigmy. Było to urządzenie, dzięki któremu rozszyfrowywanie wiadomości zapisanych przy użyciu niemieckiej maszyny szyfrującej było dużo prostsze, tańsze i skuteczniejsze.

    Po wojnie Alan Turing zaprojektował jeden z pierwszych elektronicznych, programowanych komputerów. Był również pomysłodawcą tak zwanego testu Turinga – eksperymentu będącego próbą formalnego zdefiniowania sztucznej inteligencji.

    W 1952 roku włamano się do domu Alana Turinga, który poinformował o tym fakcie policję. W wyniku jej śledztwa Turing potwierdził, że jest homoseksualistą. Wówczas został oskarżony o naruszenie moralności publicznej i wytoczono przeciwko niemu proces. Sąd dał mu wybór: więzienie albo terapię hormonalną. Turing wybrał terapię – konsultacje z psychiatrą i roczną kurację hormonalną – polegającą na przyjmowaniu estrogenu (kastracja chemiczna). Skutkiem ubocznym kuracji była między innymi ginekomastia.

    Wskutek skazania stracił certyfikat dostępu do poufnych informacji oraz odsunięto go od badań związanych z konstrukcją komputera. 7 czerwca 1954 Turing zamknął się w swojej sypialni i popełnił samobójstwo.

    Premier Gordon Brown we wrześniu 2009 przeprosił w imieniu rządu Wielkiej Brytanii za „całkowicie niesprawiedliwe” i „straszne” potraktowanie Turinga a w roku 2013 królowa Elżbieta II pośmiertnie ułaskawiła Turinga.

Źródło: Wikipedia
< Poprzedni           Następny >


Przejdź do zakładki "Galeria samobójców".





Polecane materiały (książki, e-booki i audio-booki):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły